''SZALOM! Partytura żydowska. Gdy niebo śpiewa w jidysz''
muzyczny i taneczny zapis świata, którego już nie ma.
- 23.09.2025, godz. 17.30
CAL Ołtaszyn Art@Flow / Pszczelarska 7
- 11.10.2025, godz. 19.00
CAL na Maślicach / Suwalska 11
- 15.11.2025, godz. 19.00
Centrum na Przedmieściu / Prądzyńskiego 39a
- 22.11.2025, godz. 19.00
CAL na Hubach / Widna 17
wstęp wolny
rezerwacje: 666533665 (SMS), manufakturawsieci@gmail.com
.
foto: Katarzyna Borek
foto: Magdalena Cydzik Światłoczuła
foto: Joanna Hanusek
Opis spektaklu:
To nie jest zwyczajny spektakl muzyczny. To przestrzeń dźwięku, światła i pamięci, gdzie historia nie jest ciężarem, lecz pięknym wspomnieniem, utkanym z łez i uśmiechu.
To zapis tego, co nietrwałe – melodii unoszonych przez wiatr, tańca cieni na ścianach, blasku świec na menorze, rozmów, które trwały tylko przez chwilę, ale nigdy do końca nie ustały.
To muzyka, która ocala świat – nuta światła w ciemności, szept tęsknoty, rytm kroków na bruku. Dźwięki, które płyną ponad czasem – radosne i melancholijne, pełne tęsknoty i lekkości jednocześnie.
To zapis tego, co nietrwałe – melodii unoszonych przez wiatr, tańca cieni na ścianach, blasku świec na menorze, rozmów, które trwały tylko przez chwilę, ale nigdy do końca nie ustały.
To muzyka, która ocala świat – nuta światła w ciemności, szept tęsknoty, rytm kroków na bruku. Dźwięki, które płyną ponad czasem – radosne i melancholijne, pełne tęsknoty i lekkości jednocześnie.
„SZALOM! Partytura żydowska. Gdy niebo śpiewa w jidysz” to spektakl inspirowany biografiami Żydów mieszkających na ziemiach polskich, w tym we Wrocławiu, oraz historią społeczności żydowskiej, która współtworzyła tożsamość i wielokulturowy charakter powojennego miasta. Nawiązuje do kluczowych dla tożsamości Wrocławia wydarzeń, takich jak zakończenie II wojny światowej i „Orędzie wybaczenia i pojednania”, będąc zarazem refleksją nad współczesnością: rosnącą ksenofobią, dezinformacją, podziałami społecznymi.
...
...
Nie jest to opowieść o przeszłości. To pieśni, które nadal trwają i płyną w nas. Gdzieś między światłem a ciszą, między niebem a ziemią, między pamięcią a zapomnieniem.
Nie poucza, ale angażuje emocjonalnie, pokazując mechanizmy prowadzące do obojętności, uprzedzeń i przemocy. Uczy empatii, uważności na inność i znaczenia pamięci historycznej.
Integralnym elementem projektu będą otwarte rozmowy z publicznością.
.
Dzięki wspólnej refleksji nad tematami spektaklu, widzowie różnych pokoleń będą mogli podzielić się perspektywami,doświadczeniami i pamięcią. Chcemy, by realizacja ''SZALOM!...'' wzmacniała tożsamość lokalną, otwierała nowe przestrzenie dialogu społecznego i kulturowego, pokazując, że kultura może być narzędziem wspólnotowego pojednania, edukacji i wrażliwości, a Wrocław – miastem, w którym każdy ma swoje miejsce i głos.
.
Przyjdź. Posłuchaj. Pamiętaj.
.
Przyjdź. Posłuchaj. Pamiętaj.
.
Scenariusz i reżyseria: Ewa Staroń
Opracowanie muzyczne: Arnika Dobras i Katarzyna Falana
Spektakl realizuje Niezależna Manufaktura Taneczna
Wydarzenie realizowane w ramach zadania publicznego: ”Wrocław Miastem Dialogu, Solidarności i Pojednania”,
współfinansowano ze środków Gminy Miasta Wrocław