Gdziekolwiek bedziesz 2024 - NMT

Przejdź do treści

Poprzez prezentację spektaklu z peryferyjnych lokalizacjach miasta chcemy połączyć realizacje potrzeb społeczności  tych wrocławian, których życie pozostaje ubogie w chwile i emocje warte  zapamiętania. Dzięki realizacji spektaklu osoby z różnych względów  wykluczone mogą w okolicy miejsca zamieszkania, w przystępnej formie  skorzystać z oferty kulturalnej miasta. Wydaje się zasadnym podjęcie  wysiłku bezpośredniego wyjścia do takich osób i realizacji zadań na ich  terenach lub miejscach, które jednoznacznie nie kojarzą się z kulturą  wysoką. Małymi krokami, w środowisku bardziej dla osób wykluczonych  przyjaznym, można włączać takie społeczności w proces obcowania z  kulturą. Dodatkowo wyjście ze ścisłego centrum Wrocławia i realizacja  zadania bezpośrednio na terenach osiedli, na których mieszkają grupy  docelowe pozytywnie wpływają na wizerunek tych osiedli oraz integrują  zamieszkującą je społeczność. Realizacja zadania na osiedlach wzbogaci  życie mieszkańców, którzy spojrzą na kulturę, jak na codzienną potrzebę.  Nie od święta.

Przeprowadzenie  spektaklu w powyższej formie pozytywnie i efektywnie wpłynie na poziom  wiedzy i zainteresowania kulturą, dorobkiem artystów oraz historią  Polski wśród odbiorców. Zostanie zrealizowany cel propagowania rodzimej  twórczości, poprzez wykorzystanie dorobku polskich artystów.  Jednocześnie interdyscyplinarność widowiska,na które składać się będzie  śpiew, aranżacja utworów, recytacja, taniec pozytywnie wpłynie na ich  odbiór. Przystępna forma na wysokim artystycznym poziomie oraz  atrakcyjność przekazu są kluczowe w kontakcie z niedoświadczonym widzem  lub takim, którego dotychczasowe doświadczenia rozczarowywały, były  niezrozumiałe. Atrakcyjność widowiska przełoży się na poziom świadomości  odbiorców,ich identyfikacji z wzbudzanymi uczuciami, a także pozwoli na  wyrabianie własnego gustu artystycznego.






  • 17.11.2024, godz. 17.00
CAL ze Sceną Teatru Na Bruku
ul Pszczelarska 7
wstęp wolny



PAMIĘTNIK BOHATERA
spektakl oparty na faktach

opis:
Na  strychu wśród rupieci znaleziono, zapisane odręcznym pismem stare  zeszyty, nigdy wcześniej nie opublikowane dzienniki Ignacego  Marszałkiewicza.
Napisane oryginalnym stylem, z  humorem, dystansem i klasą, stanowią świadectwo życia człowieka, który  mimo, iż urodził się pod zaborem pruskim czuł się Polakiem i polskość  demonstrował postawą życiową, odwagą i determinacją. Był świadkiem  najważniejszych momentów historii naszego kraju, komentatorem zarówno  wielkich zdarzeń, ale też wnikliwym obserwatorem zwyczajnego życia.
Ignacy  to niezwykła postać. Był wcielony do wojska pruskiego. Uczestniczył  m.in. w bitwie pod Verdun, z wielką niecierpliwością czekając na  wyzwolenie ojczyzny. W 1918 r. na rzecz powrotu do wolnej Polski  zrezygnował z wielkiej miłości i ożenku z estońską panną. Barwnych  epizodów z życia Bohatera zawierają pamiętniki bardzo wiele,  różnorodnych. Pogodnych, humorystycznych, ale też dramatycznych i  pełnych melancholii.
Z fragmentów dzienników  Marszałkiewicza powstał spektakl, który będzie miał charakter teatru  faktu ubranego w lekką formę spotkania poetycko-muzycznego, bez zadęcia,  patosu. Chcielibyśmy, żeby minimalistycznie surowa, ale urzekająca  wizualnie, tanecznie i muzycznie, opowiedziana piękną polszczyzną forma  "Pamiętnika Bohatera " była atrakcyjna i dostępna dla widzów w każdym  wieku, żeby poruszała zmysły estetyką, zapadała w pamięć poprzez  choreografie, słowa i dźwięki. Chcielibyśmy, żeby barwna, pełna  niesamowitych zwrotów akcji historia naszego rodaka, zwłaszcza jego  miłość do ojczyzny, skromność i zarazem stanowczość w ukazywaniu  polskości wydobyła i wzmocniła patriotyczny potencjał w nas samych,a  Ignacy stał się wzorem dla pokoleń, do którego, mimo czasu, który je  dzieli, zapragną dążyć..



Reżyseria i choreografia: Ewa Staroń
Opracowanie literackie: Grażyna Zimmer
Obsada: Dominika Manderla, Joanna Potkowska, Anna Postawka, Ewa Staroń
Głosu użyczyły: Katarzyna Cieślińska, Katarzyna Gabel, Marta Gruszka, Sonia Śpiewak - Meres, Beata Tomczyk
Foto: Katarzyna Gabel




  • 01.09.2024, godz. 16.00
CAL ze Sceną Teatru Na Bruku
Pszczelarska 7

  • 07.09.2024, godz. 19.00
CAL na Maślicach, Suwalska 11
wstęp wolny

SERWUS FRYDERYK!
komedia muzyczna
w klimacie przedwojennej Warszawy
opis:
Warszawa,  31 sierpnia 1939 roku . Rzecz dzieje się w teatrzyku Figaro. W  garderobie spotykają się wielkie gwiazdy sceny kabaretowej – Hanka  Ordonówna, Mira Zimińska, Zofia Terné i Stefania Grodzieńska. Biorą  udział w próbie. Program reżyseruje Fryderyk Jarosy. Każda z Pań jest /  była uwikłana w osobistą relację z Fryderykiem. Co z tego wyniknie ? -  wiele zabawnych i absurdalnych sytuacji. Ale o tym przekonajcie się  sami.


Scenariusz, reżyseria: Ewa Staroń
Muzyka: Elżbieta Sokołowska i Zuzanna Talik
Obsada: Katarzyna Cieślińska, Dominka Manderla, Joanna Potkowska, Ewa Staroń
głosu Fryderykowi użyczył: Marcin Misiura
Foto: Sylwia Gąsiorowska


  • 15.06.2024, godz. 19.00
CAL na Maślicach
ul Suwalska 11
wstęp wolny



PROFESOR I SEKSBOMBA
spektakl muzyczny
gdyby Kalina Jędrusik spotkała Zygmunta Freuda
opis:
Spektakl  przedstawia sytuację całkowicie zmyśloną, dochodzi bowiem do spotkania  dwóch niezwykle ciekawych postaci: Zygmunta Freuda i Kaliny Jędrusik.
Każde z nich robi to, do czego jest stworzone. Kalina, cóż, jest sobą … czyli seksbombą. Uwodzi, omdlewa i śni.
Zygmunt  natomiast jako uznany autorytet, błyskotliwy profesor i charyzmatyczny  naukowiec traktuje Kalinę jak wyjątkowo intrygujący obiekt badań, jak  jedną z pacjentek. Analizuje jej słowa, doświadczenia, jej sny.
Czy  takie spotkanie – jeśli byłoby możliwe – stałoby się znaczące dla  obojga bohaterów ? Kto zwycięży w tej potyczce charakterów, osobowości,  płci?
Zabawna, ale nie pozbawiona liryzmu i melancholii awanturka Kaliny Jędrusik z Profesorem Freudem w CAL na Maślicach!

Scenariusz i reżyseria: Ewa Staroń
Przygotowanie piosenek: Arnika Dobras
Akompaniament: Kamil Grabowski
Obsada: Joanna Potkowska, Ewa Staroń
Foto: Kamila Radka

  • 14.05.2025, godz. 19.00
CAL na Ołtaszynie, ze Sceną Teatru Na Bruku
ul Pszczelarska 7
wstęp wolny


PIONOWY ŚWIAT
spektakl oparty na faktach
opis:
Jaka jest cena marzeń? Co bylibyśmy skłonni poświęcić?
Z  perspektywy fotela, kapci i ciepłej herbaty: nieskończenie wiele,  właściwie „każdy mógłby, gdyby chciał”, faktycznie: niewielu z nas stać  na przekroczenie granic bezpiecznego świata.

Dla  himalaistów, podróżników i zdobywców gór wysokich marzenia często mają  zapach krwi, kosztują zdrowie i życie. Oznaczają krok w przerażające  „nieznane”, zmagania z przeciwieństwami, losem, ze sobą w ekstremalnych  warunkach, ze swoim człowieczeństwem, egoizmem i empatią, są  doświadczaniem obecności Boga- bogów- natury, czegoś większego od nas  samych, docieraniem do krawędzi i podejmowaniem ryzyka tak wielkiego, że  zapiera dech. To strach i gorączka, stałe powracanie i podejmowanie  wysiłku wspinania, mimo grania w ruletkę ze swoim przeznaczeniem.

Czy  już spojrzałeś na drugą stronę lustra? —pytał Jurek Kukuczka (wybitny  polski himalaista, zdobywca wszystkich 8000). Sam wielokrotnie tam  zaglądał, docierał do granicy światów, wpadał w stan niemal  metafizyczny, balansował na wąskiej linie między jawą a śmiercią.
Trwanie  w nieznanym, gdzie istniały jedynie oddech, droga na szczyt i  świadomość czyjejś obecności dla Jurka (i wielu innych wspinaczy)  przesłaniały racjonalizm i normalność. Życie (poza tym wykutym w skale i  lodzie) stawało się mdłe, nudne i pozbawione znaczenia, domy zbudowane z  przeciętności, rodzina i relacje z bliskimi tylko przystankami pomiędzy  kolejnymi wyprawami, koniecznością dla podreperowania zdrowia i  finansów.
To góry były celem.
Monumentalne. Groźne i niezwykle piękne.
Warte każdej ceny, nawet życia.
Czy na pewno?
Serdecznie zapraszamy na spektakl utkany z niezwykłych historii, balansujący na krawędzi zachwytu i łez.



Scenariusz i reżyseria: Ewa Staroń
Opracowanie muzyczne: Elżbieta Sokołowska, Kamil Grabowski
Obsada: Dominika Manderla- Błędowska, Anna Postawka, Joanna Potkowska, Ewa Staroń, Beata Tomczyk
Głosu użyczyły: Maja Czerwińska i Sonia Śpiewak-Meres



  • 06.04.2024, godz. 19.00
CAL na Maślicach
ul Suwalska 11
wstęp wolny


Karuzela z madonnami - JEJ PORTRET
spektakl z piosenkami Ewy Demarczyk
opis:
Spektakl  portret Ewy Demarczyk będzie miał strukturę eklektyczną, złożoną z  wielu chronologicznie ułożonych i związanych ze sobą warstw: muzycznej,  wizualnej (filmowej, paradokumentalnej) i teatralnej (tekstowej,  ruchowej i tanecznej). Projekcja video przenikać się będzie z żywym  planem, a teatr ze sztuką abstrakcji.
Fragmenty  opinii, wywiadów i rozmów stworzą wraz z piosenkami Ewy i jej  charakterystycznym emploi szkielet, na którym umieszczone zostaną  zdarzenia z życia artystki i towarzyszące im emocje, napięcie, nastrój.
Zamknięte  w formie różnowymiarowego kolażu dzieło ukaże wiele postaci, pod  którymi kryła się Demarczyca, Czarny Anioł - pieśniarka, Polka,  olśniewająca, charyzmatyczna, lojalna, odważna, bezkompromisową,  niezwykle utalentowana, trudna, zaborcza, złośliwa, gniewna, wybuchowa,  samotna, rozgoryczona, smutna, nadwrażliwa ...
Jaka była naprawdę ? - Nie wiemy.
Twierdziła,  że jej życie ściśle korespondowało z poezją, którą śpiewała na scenie, a  wyraz utworów i kształt koncertów związane były że sztuką i z  codziennością. Że powinnością artysty. jest zapełnianie widowni  publicznością (co z sukcesem realizowała) i że ma prawo do ochrony  siebie i prywatności (o co wielu z nas ma żal).
Odeszła  nagle, do końca dbając o swoje tajemnice, pozostawiając nierozwiązane  zagadki i wielość znaków zapytania. Panna, Madonna - legenda tych lat.
Spektakl  zachowuje chronologię zdarzeń w życiu artystki w latach 1960-68, choć  posiłkuje się różnego pochodzenia informacjami rozpowszechnianymi  zarówno przez Demarczyk, jej bliskich, kolegów z branży, ale również  media. Zastosowana została także pasująca do kształtu widowiska licentia  poetica.

W spektaklu  zagrają: Katarzyna Cieślińska, Katarzyna Gabel, Marta Gruszka, Joanna  Potkowska, Ewa Staroń, Sonia Śpiewak - Meres, Beata Tomczyk, Katarzyna  Zalewska
Oprawę muzyczną przygotowali: Arnika Dobras, Katarzyna Falana, Elżbieta Sokołowska, Kamil Grabowski i Krzysztof Słupianek
Autorką  scenariusza i reżyserką spektaklu jest Ewa Staroń, zdjęcia wykonał Jakub Ciechowicz.


Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Wrocław
www.wroclaw.pl
Wróć do spisu treści