Gdziekolwiek bedziesz 2022 - NMT

Przejdź do treści

Poprzez prezentację spektaklu z różnych  lokalizacjach miasta chcemy połączyć realizacje potrzeb społeczności  tych wrocławian, których życie pozostaje ubogie w chwile i emocje warte  zapamiętania. Dzięki realizacji spektaklu osoby z różnych względów  wykluczone mogą w okolicy miejsca zamieszkania, w przystępnej formie  skorzystać z oferty kulturalnej miasta. Wydaje się zasadnym podjęcie  wysiłku bezpośredniego wyjścia do takich osób i realizacji zadań na ich  terenach lub miejscach, które jednoznacznie nie kojarzą się z kulturą  wysoką. Małymi krokami, w środowisku bardziej dla osób wykluczonych  przyjaznym, można włączać takie społeczności w proces obcowania z  kulturą. Dodatkowo wyjście ze ścisłego centrum Wrocławia i realizacja  zadania bezpośrednio na terenach osiedli, na których mieszkają grupy  docelowe pozytywnie wpływają na wizerunek tych osiedli oraz integrują  zamieszkującą je społeczność. Realizacja zadania na osiedlach wzbogaci  życie mieszkańców, którzy spojrzą na kulturę, jak na codzienną potrzebę.  Nie od święta.

Przeprowadzenie  spektaklu w powyższej formie pozytywnie i efektywnie wpłynie na poziom  wiedzy i zainteresowania kulturą, dorobkiem artystów oraz historią  Polski wśród odbiorców. Zostanie zrealizowany cel propagowania rodzimej  twórczości, poprzez wykorzystanie dorobku polskich artystów.  Jednocześnie interdyscyplinarność widowiska,na które składać się będzie  śpiew, aranżacja utworów, recytacja, taniec pozytywnie wpłynie na ich  odbiór. Przystępna forma na wysokim artystycznym poziomie oraz  atrakcyjność przekazu są kluczowe w kontakcie z niedoświadczonym widzem  lub takim, którego dotychczasowe doświadczenia rozczarowywały, były  niezrozumiałe. Atrakcyjność widowiska przełoży się na poziom świadomości  odbiorców,ich identyfikacji z wzbudzanymi uczuciami, a także pozwoli na  wyrabianie własnego gustu artystycznego.

 • 06.11.2022, godz. 19.00
CAL ze sceną Teatru Na Bruku
ul Pszczelarska 7
wstęp wolny


SERWUS FRYDERYK !
komedia muzyczna
opis:
Warszawa,  31 sierpnia 1939 roku . Rzecz dzieje się w teatrzyku Figaro. W  garderobie spotykają się wielkie gwiazdy sceny kabaretowej – Hanka  Ordonówna, Mira Zimińska, Zofia Terné i Stefania Grodzieńska. Biorą  udział w próbie. Program reżyseruje Fryderyk Jarosy. Każda z Pań jest /  była uwikłana w osobistą relację z Fryderykiem. Co z tego wyniknie ? -  wiele zabawnych i absurdalnych sytuacji. Ale o tym przekonajcie się  sami.


Scenariusz, reżyseria: Ewa Staroń
Muzyka: Elżbieta Sokołowska i Zuzanna Talik
Obsada: Katarzyna Cieślińska, Dominka Manderla, Joanna Potkowska, Ewa Staroń
głosu Fryderykowi użyczył: Marcin Misiura
Foto: Katarzyna Borek

 • 28.08.2022, godz. 19.00
CAL ze sceną Teatru Na Bruku
ul Pszczelarska 7
wstęp wolny


PAMIĘTNIK BOHATERA
spektakl taneczny
opis:
Na  strychu wśród rupieci znaleziono, zapisane odręcznym pismem stare  zeszyty, nigdy wcześniej nie opublikowane dzienniki Ignacego  Marszałkiewicza. Napisane oryginalnym stylem, z humorem, dystansem i  klasą, stanowią świadectwo życia człowieka, który mimo, iż urodził się  pod zaborem pruskim czuł się Polakiem i polskość demonstrował postawą  życiową, odwagą i determinacją. Był świadkiem najważniejszych momentów  historii naszego kraju, komentatorem zarówno wielkich zdarzeń, ale też  wnikliwym obserwatorem zwyczajnego życia.
Ignacy  to niezwykła postać. Wcielony do wojska pruskiego uczestniczył m.in. w  bitwie pod Verdun, z wielką niecierpliwością czekając na wyzwolenie  ojczyzny. W 1918 r. na rzecz powrotu do wolnej Polski zrezygnował z  wielkiej miłości i ożenku z estońską panną. Barwnych epizodów z życia  Bohatera zawierają pamiętniki bardzo wiele, różnorodnych. Pogodnych,  humorystycznych, ale też dramatycznych i pełnych melancholii.
Z  fragmentów dzienników Marszałkiewicza powstał spektakl, który będzie  miał charakter teatru faktu ubranego w lekką formę spotkania poetycko  muzycznego, bez zadęcia, patosu. Chcielibyśmy, żeby minimalistycznie  surowa, ale urzekająca wizualnie, tanecznie i muzycznie, opowiedziana  piękną polszczyzną forma "Pamiętnika Bohatera " była atrakcyjna i  dostępna dla widzów w każdym wieku, żeby poruszała zmysły estetyką,  zapadała w pamięć poprzez choreografie, słowa i dźwięki. Chcielibyśmy,  żeby barwna, pełna niesamowitych zwrotów akcji historia naszego rodaka,  zwłaszcza jego miłość do ojczyzny, skromność i zarazem stanowczość w  ukazywaniu polskości wydobyła i wzmocniła patriotyczny potencjał w nas  samych,a Ignacy stał się wzorem dla pokoleń, do którego, mimo czasu,  który je dzieli, zapragną dążyć.

Scenariusz, reżyseria: Ewa Staroń (adaptacja tekstu Ignacego Marszałkiewicza)
Realizacja: Niezależna Manufaktura Taneczna
Foto: Katarzyna Borek
* Szczególne podziękowania dla p. Grażyny Zimmer za udostępnienie dzienników.
Na spotkanie z Ignacym serdecznie Państwa zapraszamy!


 • 25.06.2022, godz. 14.00
  Miejskie Centrum Usług Socjalnych
  ul Mączna 3
  wstęp wolny


  KALINOWE LISTY
  spektakl muzyczny inspirowany biografią i twórczością Kaliny Jędrusik
opis:
„Pierwsza  polska seksbomba” – tak mówiła o niej Agnieszka Osiecka. Najchętniej  grała role femmes fatales, ale prócz niezapomnianych ról filmowych,  zostawiła także wiele piosenek.
25 czerwca będziemy mieli okazję przypomnieć je sobie na spektaklu muzycznym poświęconym artystce.
Niezwykłe,  inteligentne i zabawne teksty piosenek Kaliny zostaną podane w formie  historii listów dwóch przyjaciółek, które dzieląc się swoimi przeżyciami  wyrażają jednocześnie swoje obawy, nadzieje i oczekiwania związane z  miłością, szczęściem, życiem. Podczas koncertu pojawią się piosenki  autorstwa mistrzów słowa, m.in. Agnieszki Osieckiej czy Jeremiego  Przybory.
Z przekąsem, z humorem i seksapilem artystki przedstawią twórczość wspaniałej, utalentowanej kobiety, która zachwyca pokolenia.

reżyseria i choreografia: Ewa Staroń
przygotowanie piosenek : Arnika Dobras
muzyka: Elżbieta Sokołowska, Kamil Grabowski
występują : Joanna Potkowska, Ewa Staroń
foto: Katarzyna Borek
 • 10.04.2022, godz. 19.00
  CAL na Ołtaszynie, ze Sceną Teatru Na Bruku
  ul Pszczelarska 7
  wstęp wolny


  Karuzela z madonnami - JEJ PORTRET
  spektakl z piosenkami Ewy Demarczyk

opis:
Spektakl  portret Ewy Demarczyk będzie miał strukturę eklektyczną, złożoną z  wielu chronologicznie ułożonych i związanych ze sobą warstw: muzycznej,  wizualnej (filmowej, paradokumentalnej) i teatralnej (tekstowej,  ruchowej i tanecznej). Projekcja video przenikać się będzie z żywym  planem, a teatr ze sztuką abstrakcji.
Fragmenty  opinii, wywiadów i rozmów stworzą wraz z piosenkami Ewy i jej  charakterystycznym emploi szkielet, na którym umieszczone zostaną  zdarzenia z życia artystki i towarzyszące im emocje, napięcie, nastrój.
Zamknięte  w formie różnowymiarowego kolażu dzieło ukaże wiele postaci, pod  którymi kryła się Demarczyca, Czarny Anioł - pieśniarka, Polka,  olśniewająca, charyzmatyczna, lojalna, odważna, bezkompromisową,  niezwykle utalentowana, trudna, zaborcza, złośliwa, gniewna, wybuchowa,  samotna, rozgoryczona, smutna, nadwrażliwa ...
Jaka była naprawdę ? - Nie wiemy.
Twierdziła,  że jej życie ściśle korespondowało z poezją, którą śpiewała na scenie, a  wyraz utworów i kształt koncertów związane były że sztuką i z  codziennością. Że powinnością artysty. jest zapełnianie widowni  publicznością (co z sukcesem realizowała) i że ma prawo do ochrony  siebie i prywatności (o co wielu z nas ma żal).
Odeszła  nagle, do końca dbając o swoje tajemnice, pozostawiając nierozwiązane  zagadki i wielość znaków zapytania. Panna, Madonna - legenda tych lat.
Spektakl  zachowuje chronologię zdarzeń w życiu artystki w latach 1960-68, choć  posiłkuje się różnego pochodzenia informacjami rozpowszechnianymi  zarówno przez Demarczyk, jej bliskich, kolegów z branży, ale również  media. Zastosowana została także pasująca do kształtu widowiska licentia  poetica.

W spektaklu  zagrają: Katarzyna Cieślińska, Katarzyna Gabel, Marta Gruszka, Joanna  Potkowska, Ewa Staroń, Sonia Śpiewak - Meres, Beata Tomczyk, Katarzyna  Zalewska
Oprawę muzyczną przygotowali: Arnika Dobras, Katarzyna Falana, Elżbieta Sokołowska, Kamil Grabowski i Krzysztof Słupianek
Autorką  scenariusza i reżyserką spektaklu jest Ewa Staroń, autorką zdjęć  Katarzyna Borek. Zdjęcia do projekcji wykonał Jakub Ciechowicz.
Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Wrocław
www.wroclaw.pl
Wróć do spisu treści