Niezależna Manufaktura Taneczna


Idź do treści

Żywoty Muz

spektakle

Dawnymi czasy po ziemi wędrowały muzy.
Pewien choreograf mógł rozprawiać o nich nieskończenie, bo były dla niego tak fascynująco nieprzewidywalne. Piękne, kochające, czułe, wierne, opiekuńcze i cnotliwe, a jednocześnie niepewne, kłamliwe, niezgodne, kłótliwe, rozpustne i skomplikowane.

Pewnego razu choreograf wykrzyknął:
- Muzy, kobiety, tajemnice, anielice, motyle, puchy marne! U was nie ma taryfy ulgowej, ani w miłości ani w złości. Jesteście głównym źródłem mojej niedoli, ale równocześnie mam w was wszystko, co może wznosić i uszczęśliwiać. Jesteście nieokreślone i tajemnicze, niepojęte, słabe i nad wyraz silne. Królowe i niewolnice. Krańcowo różne. Jesteście najwdzięczniejszym tematem moich spektakli.

SPOTKANIE I – POLIHYMNIA
inspirowane biografią Hildegardy z Bingen
Polihymnia (łac. bogata w pieśni)- w mitologii greckiej jedna z dziewięciu Muz. Bogini śpiewu chóralnego i tańca zbiorowego, córka Zeusa i Mnemosyne. Była przedstawiana bez atrybutu, ale zawsze głęboko zamyślona.

Hidegarda z Bingen była kobietą nietuzinkową. To niemal jedyna średniowieczna autorka.
Już we wczesnych latach życia oddana do klasztoru założyła własne zgromadzenie zakonne. Prowadziła korespondencje z możnowładcami, hierarchami kościelnymi i rzeszą osób mniejszej rangi, opracowywała zasady życia kościelnego, odprawiała egzorcyzmy, głosiła kazania. Sięgała po tematy z różnych dziedzin jak przyrodoznawstwo, medycyna, kosmetologia, muzyka, poezja i teologia. Pozostawiła ogromną spuściznę literacką.
Chcemy opowiedzieć ów ''żywot wizjonerki''

SPOTKANIE II – ERATO
inspirowane biografią Edith Piaf

Erato (gr, Umiłowana) - w mitologii greckiej jedna z Muz.
Była patronką poezji miłosnej i pieśni weselnych, epitalamiów (imię jej jest zestawiane z gr. eratídz? — "pożądam, kocham"); w sztuce przedstawiana ze swymi atrybutami - lirą i plektronem, w mirtowym wieńcu, albo z dzierżoną oburącz kitarą, i dwiema turkawkami u stóp. Niekiedy towarzyszył jej Eros z płonącą pochodnią.

Edith Piaf. Jej głos. Wypełniał ją od stóp do głów. Rozwijał się w wysoką falę czarnego aksamitu, która zalewała jej słuchaczy, przenikała ich, rozprzestrzeniała się w nich. Blade ręce, woskowe oblicze, oraz niepowtarzalny głos. Edith Piaf przerosła samą siebie, swoje piosenki, ich muzykę i słowa.
Uliczna dusza wniknęła do wszystkich pokoi w Paryżu. To już nie piosenka, to pada deszcz, wieje wiatr, rozpościera się księżycowa poświata.

SPOTKANIE III- TERPSYCHORA
inspirowane biografią Isadory Duncan

Terpsychora (Kochająca taniec) - w mitologii greckiej jedna z 9 muz, córka Zeusa i Mnemosyne, patronka tańca. Przedstawiana z lirą i plektronem, często w tanecznej pozie.

Isadora Duncan. Muza modernizmu.,,Expressioniste'' piękna. Posługiwała się ciałem jako medium. Swą twórczością wywarła niezatarte piętno na ruchu feministycznym, modzie, teatrze.
Sztuka oznaczała Isadorę. Sztuką było wszystko, co czyniła. Nie uznawała żadnych zasad. Tworzyła. Inspirowała. Jej taniec krył w sobie walor pamięci. Przypominał widzom o pięknie, które znali od zawsze. Mówił o niezwykłym porządku i harmonii, których byli częścią

SPOTKANIE IV– MELPOMENA
inspirowane biografią Marii Callas

Melpomene (Śpiewająca) - w mitologii greckiej jedna z Muz. Była muzą tragedii, a jej atrybutem była maska tragiczna. Często przedstawiana na koturnach, które nosili aktorzy w tragedii

Maria Callas. Divina. Bogini opery. Prima donna assoluta. Olśniewała wielbicieli nie tylko głosem o niezwykłej skali i barwie, lecz także urodą i znakomitym aktorstwem. Przez wiele lat królowała na scenach najświetniejszych teatrów operowych świata. Popularność okazała się jednak pierwiastkiem destrukcyjnym w życiu Marii. W wewnętrznej walce , którą przez całe życie prowadziła zwycięstwo odniosła Maria-kobieta doprowadzając do upadku bogini.

SPOTKANIE V– KLIO
inspirowane biografią Joanny D'Arc


Klio (Głosząca sławę) w mitologii greckiej jedna z muz. Była jedną z 9 córek Zeusa i tytanidy Mnemosyne. Każdej przypisywano określoną dziedzinę twórczości. Była muzą historii, przedstawiano ją ze swoim atrybutem - zwojem papirusu.

Joanna D'Arc. Chcemy przedstawić Joannę jako postać wielowymiarową- konserwatystkę, kobietę-żołnierza, proroka, wreszcie wzruszająco delikatną dziewczynę, której przyszło żyć w burzliwych czasach.SPOTKANIE VI
inspirowane biografią Simone de Beauvoir

Kalliope (Pięknolica) - w mitologii greckiej była pierwszą z 9 muz, a zarazem bliską towarzyszką Apolla Musagetesa (jedną z jego żon). Córka Zeusa i tytanidy Mnemosyne.
Kalliope zsyła natchnienie epickim poetom. Uważano ją za najstarszą i najmądrzejszą z muz Jest patronką poezji epickiej oraz filozofii i retoryki.
Często przedstawiana jest z rylcem i tabliczką, czasami z trąbą.

Simone de Beauvoir, ur. 9 stycznia 1908 w Paryżu, zm. 14 kwietnia 1986 w Paryżu – francuska pisarka, filozofka i feministka.
Pionierka współczesnego feminizmu tzw. "drugiej fali".Jej książka "Druga płeć" uznana jest za jedną z najważniejszych w historii feminizmu. Skandalistka, szokująca opinię publiczną śmiałymi i niezależnymi poglądami oraz stylem życia. Współpracowniczka i partnerka życiowa Jean-Paul Sartre'a.
Była jedną z działaczek na rzecz równouprawnienia płci: Jest koniecznością, aby ponad różnicami naturalnymi, mężczyźni i kobiety stanowczo i niedwuznacznie potwierdzili swoje braterstwo.

SPOTKANIE VII
inspirowane biografią Coco Chanel

Urania (Niebiańska) – w mitologii greckiej jedna z Muz, córka Zeusa i Mnemosyne. Była muzą astronomii i geometrii, a jej atrybutami cyrkiel i kula ziemska. Urania była także przydomkiem Afrodyty (Afrodyta Urania).
Urania najczęściej przedstawiana jest w niebieskiej sukni, trzymająca kulę ziemską w ręce. Na głowie ma diadem bądź koronę uformowaną z gwiazd.

Coco Chanel, właśc. Gabrielle Bonheur Chanel (ur. 19 sierpnia 1883 w Saumur; zm. 10 stycznia 1971 w Paryżu) – francuska dyktatorka mody, pionierka haute couture, w połowie lat 20. XX w. rewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie. Na początku otworzyła sklep z kapeluszami.W latach 1905–1908 występowała pod pseudonimem Coco jako piosenkarka w kawiarniach Moulins i Vichy. W roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami i damskimi ubiorami; sześć lat później założyła tam pierwszy dom mody przy ulicy Cambon, już pod marką Chanel. W 1921 roku stworzyła najpopularniejsze perfumy na świecie – Chanel No. 5. Stworzyła niezniszczalną ""małą czarną", wprowadziła

SPOTKANIE VIII
inspirowane biografią Marylin Monroe

Talia (Rozkoszna, spotykana również jest nazwa Taleja) – w mitologii greckiej jedna z Muz teatru. Była to muza komedii i poezji pasterskiej, opiekująca się także zasiewami i hodowlą, przedstawiana ze swoim atrybutem maską komiczną, kijem pasterskim i wieńcem bluszczowym.

Marylin Monroe (ur. 1 czerwca 1926 w Los Angeles, zm. 4 sierpnia 1962 w Los Angeles) - amerykańska aktorka filmowa, legenda kina, seksbomba lat 50. i 60. XX w.
Nadużywała alkoholu i barbituranów. Znaleziona martwa w swoim domu w Los Angeles ze słuchawką telefoniczną w dłoni, prawdopodobnie na skutek przypadkowego przedawkowania środków nasennych, choć nadal niewyjaśnione są tajemnicze okoliczności jej śmierci. Istnieją hipotezy, że to nie przypadek, tylko celowe przedawkowanie lub celowy mord (zaaplikowanie leków) z powodu jej związków z członkami rodziny Kennedych.

SPOTKANIE IX
inpirowane biografią Virginii Woolf
Euterpe (Radosna) - w mitologii greckiej jedna z Muz. Była muzą poezji lirycznej, gry na flecie i chóru tragicznego, przedstawiana z piszczałką zwaną aulosem.

Virginia Woolf
(1882-1941) to dziś już nie tylko jedna z najbardziej znaczących pisarek XX wieku, ale prawdziwa ikona współczesnej kultury. Obracała się w gronie największych osobistości przełomu XIX i XX wieku. Wśród jej znajomych i przyjaciół byli m.in. Bertrand Russell, George Edward Moore, Aldous Huxley, Katherine Mansfield, Thomas Eliot, Roger Fry. Środowisko skupiające się wokół Virginni przeszło do historii pod nazwą artystycznej grupy Bloomsbury. Od trzynastego roku życia Woolf cierpiała na depresję i okresowe załamania nerwowe. Ostatnie z nich zakończyło się tragicznie. 28 marca 1941 roku Virginia znowu usłyszała „głosy”. Wyszła z domu, napełniła kieszenie ubrania kamieniami i utopiła się w rzece Ouse.

NMT | o nas | repertuar | spektakle | spektakle archiwalne | nabór | stowarzyszenie | manifest | dziennik | Mapa witryny


Kontakt: Centrum Inicjatyw Artystycznych, ul. Tęczowa 79/81 Wrocław tel.: (+48) 787-464-123 | nmt@nmt.wroclaw.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego